- Sep 9, 2010
- 212
- 233
400 dollars is not doable. thats a month of cheer in california. i do not understand the price justification when it is made out of 30 dollars of materials at retail. because you dont think you will sell that many is not a reason to jack the price up on people its a reason to get into another type of business. other cost effective methods reaching the same thing which SHOULD have dictated the price: cable machine at la fitness, 30 dollars a month. a pack of debbie love rubber bands tied together and your own shoe, 10 dollars plus shipping. stunting with your friends as much as you want, free. i am glad he put himself out there to make and do something newish, but when we inflate price for the sake of inflating price we eventually pop that bubble.